Novinky

Kov jako jeden z elementů Feng shui - najde uplatnění v interiéru i na zahradě

Tradiční čínské umění a také věda Feng shui, nebo také Feng šuej, se již tisíce let zabývá životem a jeho harmonií s okolním prostředím a snaží se o vytvoření rovnováhy. Ta má vést ke štěstí jak v životě, tak doma i v jakémkoli dalším prostoru pomocí upravení toku energie. Přivolává prosperitu, harmonii i zdraví, a to tím, že se předměty v místnosti uspořádají tak, aby v nich energie mohla volně proudit. Využívá se zde 5 základních elementů - jsou jimi voda, kov, dřevo, oheň a země, které se pomocí Feng shui a daných barev, tvarů i materiálů uvádí do rovnováhy, a lze do nich zařadit cokoli na světě.

zivly-v-interieru

Pracujte s dynamikou 5 elementů

Tradiční čínské umění a také věda Feng shui, nebo také Feng šuej, se již tisíce let zabývá životem a jeho harmonií s okolním prostředím a snaží se o vytvoření rovnováhy. Ta má vést ke štěstí jak v životě, tak doma i v jakémkoli dalším prostoru pomocí upravení toku energie. Přivolává prosperitu, harmonii i zdraví, a to tím, že se předměty v místnosti uspořádají tak, aby v nich energie mohla volně proudit. Využívá se zde 5 základních elementů - jsou jimi voda, kov, dřevo, oheň a země, které se pomocí Feng shui a daných barev, tvarů i materiálů uvádí do rovnováhy, a lze do nich zařadit cokoli na světě.

elementy-feng-shui-v-interieru

Kov

Do prostoru vnese element kovu pevnost, řád a koncentraci, také pravidla a strohost, čistotu či dokonce sterilitu. Měl by být součástí ložnice, koupelny či pracovny, ve které ale nedochází k tvůrčím činnostem, a neobytných místností, jako je například vstupní hala - kovaná soška anděla se hodí do všech těchto míst.

rucne-kovana-soska-andela-feng-shui-kov

Jedním z našich oblíbených výtvorů je kovaný anděl, který přináší do prostoru klid a harmonii. Jeho kovaná struktura a jednoduchý design se hodí do jakéhokoli interiéru a zároveň reprezentuje kov jako jeden z prvků Feng shui.

rucne-kovana-sova-dekorace-soska

V interiéru i exteriéru vyniknou kované dekorace v podobě sovy či vážky. Typické barvy jsou bílá, šedá, fialová a všechny kovové odstíny, tvary kulaté a oválné. Kov ve Feng shui zastupuje také osvětlení, přímo kovový svícen či lucerna, i rámy na obrazy, hodiny i detailní obrazy - například portréty, a různé hladké, pevné a lesklé materiály. 

 

Dřevo

V rámci Feng shui znamená element dřeva svobodu, kreativitu, zvědavost i rozhodnost, také originalitu a soucit, a je vhodný k podpoře regenerace a léčení. Hodí se do všech místností, kde se setkáváte s ostatními lidmi ovšem kromě jídelny. Nabývá barev v hnědých a zelených odstínech a má tvar obdélníku. Zastupuje ho, co se týká materiálu, jak skutečné dřevo, tak i papír a proutěné doplňky ve všech podobách - nádoby, obklady na stěny, živé rostliny i obrazy s motivy lesa, stromů, trávy.

S dřevěným nábytkem můžete kombinovat i výrobky z našeho kovářství. K dřevěným skříním si můžete u nás nechat vyrobit kovaná madla, k masivní desce na stůl stabilní kované nohy nebo originální držáky na dřevěné poličky.

police-s-kovanim

 

Oheň

Pro element ohně jsou typická aktivita, radost, srdečnost a také růst a láska. Typickou místností ve Feng shui je pro něj kuchyně, kde se lépe projeví v podobě plynového sporáku než u moderních elektrických variant, a své místo má i v ložnici. Vystihují ho červené, oranžové i žluté a růžové odstíny, tvar trojúhelníku i jakékoli další šikmé povrchy a tvary. Do interiéru i exteriéru vstupuje jako svíčky či oheň v krbu, ale také v podobě světel a topení. Ideální jsou barevné žárovky, které ještě uschováte pod stínítko. Prostoupí k vám i na obrazech s pestrými barvami, pouštěmi, sluncem či v podobě barevných vitráží.

 

Země

Element země znamená realitu a stabilitu, skromnost, starostlivost, přemýšlení a empatii. Hodí se do bytů ve vyšších patrech, do středů místností a celkově k jejich harmonizaci, neměl by chybět v dětském pokoji. Typickými barvami pro element země ve Feng shui jsou žlutá, béžová či okrová, odstíny hnědé i bordó a také všechny odstíny země od pískové až po černou, k tomu potom tvar čtverce. Materiálově se odráží v keramice, obkladech i dlažbě, porcelánových doplňcích i křišťálu. Vhodnou dekorací jsou různé nerosty či solná lampa, která tento element do prostoru přinese, případně obrazy, které zobrazují krajinu, kameny a písek.

 kovany-motyl-na-kameni-dekorace

Motýl na kameni – ručně kovaná dekorace z naší dílny, která v sobě propojuje hned dva elementy kov a kámen, který zastupuje zemi.

 

Voda

Je symbolem pro plynulost, přirozenost, cestu i začátek, hloubku a emoce. Najde využití především v ložnici a koupelně, které patří mezi vodní místnosti. Element vody má ve Feng shui modrou až černou barvu, oblé či zvlněné tvary a křivky. Nemusí jít jen o kapaliny, ale využívají se i materiály poddajné a často průhledné. Typické jsou proto například šátky či další textilie a také fontány, akvária nebo jednoduše misky s vodou, v interiéru obrazy a fotografie s vodními prvky. K jejímu vyjádření se dají využít i zrcadla a skleněné předměty, prosklené plochy, mušle, křišťály.

zrcadlo-voda-feng-shui

Každý z těchto prvků (voda, kov, oheň, dřevo, země) nese svoji vlastní energii a symboliku, která ovlivňuje naše pocity a celkovou pohodu. Vhodné použití jednotlivých elementů tak může vnést do vašeho interiéru harmonii, rovnováhu a přispět k příjemnému a uklidňujícímu prostředí, ve kterém se budete cítit skvěle a bude vás dobíjet energií.

Není třeba hned přeměňovat celý interiér, stačí drobné změny, jako je například přidání rostlin, svíček, skleněných váziček nebo kovových dekorací. Každý může najít svůj vlastní způsob, jak začlenit tyto prvky do svého domova podle svých potřeb a vkusu.

7 důvodů, proč jsou kovové dekorace skvělý doplněk do každé zahrady

Chcete se na zahradě cítit dobře? Zkrášlete ji nejen zelení, ale také dekoracemi, které budou odrazem vašeho stylu. Přesně to umí naše ručně kované dekorace. Čím vším vás kromě vzhledu dostanou?

kovove-dekorace-zahrada-ondracekdesign

Vytvořit si na zahradě příjemné prostředí chvilku trvá – nejprve je potřeba zaměřit se na výběr vhodných rostlin i jejich uspořádání, aby celek působil harmonicky. Stejně tak budete řešit funkční prvky v zahradě. Jakmile máte tento základ hotový, přichází ta nejzábavnější část – doladění v podobě dekorací. I ty je dobré vybrat s určitou představou a nevytvořit si na zahradě změť nesourodých doplňků, které místo harmonie navozují spíš chaos. Pokud toužíte po vkusném pozvednutí vašeho zahradního prostoru, rozhodně stojí za zmínku dekorace z kovu, který je v exteriéru nepřekonatelný. Pojďme se podívat proč.

kované věci-9

Kované výrobky vydrží po generace

Kov je tvrdý bytelný materiál, který odolá mrazu, dešti, větru i prudkému slunečnímu záření. V kombinaci s žárovým zinkováním a použitím antikorozních nátěrů se bez nadsázky jedná o dekoraci, která bude zahradu zdobit desítky let. V porovnání se dřevem, keramikou a dalšími materiály běžně používanými k výrobě dekorací, je tak kov jasným vítězem, pokud jde o trvanlivost.

Přidaná umělecká hodnota

U kovaných dekorací platí, že co kus, to originál. Za vznikem těchto dekorací stojí láska k řemeslu a roky sbírané know-how. To dává vzniknout jedinečným dílům, které dodají vaší zahradě duši. Na rozdíl od sériově vyráběných dekorací máte u nás možnost podílet se na návrzích a nechat si vyrobit originál podle vlastních představ.

Snadná údržba

Péče o kovové dekorace je jednoduchá. Postačí, když je občas otřete hadříkem, abyste odstranili usazený prach a další nečistoty. Kdyby se po letech objevily stopy koroze, stačí rezavé části lehce zbrousit a kov ošetřit protikorozním nátěrem. S péčí o naše výrobky i s případnou renovací vám rádi poradíme.

Kovana-vazka-na-kameni 123-1_68584467-2216340615154722-4635857969815224320-n 

Všestrannost

Kovové dekorace jsou mimořádně všestranné. Můžete je umístit kamkoliv v zahradě od vstupní brány až po pergolu. Díky odolnosti materiálu také nemusíte řešit povětrnostní podmínky na různých částech zahrady. Kov rozhodně nerozhodí, když na něj bude pražit slunce většinu dne.  

Materiál, který se snadno kombinuje

Přírodní materiály mají tu výhodu, že je lze snadno kombinovat téměř se vším. Kov jako studený prvek vkusně doplní hřejivé dřevo u zahradního posezení, efektně vypadá i v kombinaci s kamenem použitým na skalkách nebo vedle kamenného zahradního chodníku.

Inspirovat se můžete našimi zahradními dekoracemi jako jsou motýl na kameni nebo vážka na kameni

kovany-motyl-na-kameni

Doplní moderní i tradiční zahrady

V naší kovárně se kov přemění na zdobené rustikální dekorace do venkovských zahrad, stejně jako na minimalistická umělecká díla, která se vyjímají v moderních městských zahradách. Může se jednat o různé robustní kované sochy, ale i malé sošky, plastiky nebo třeba kované lucerny. Záleží čistě na vašem vkusu. Vybírat si můžete z hotových dekorací, ale není problém poptat zakázkovou výrobu a nechat si vyrobit naprostý originál.

Kov jako element, který podporuje meditaci

Jestliže při zařizování zahrady řešíte nejen vzhled, ale i celkovou harmonii, určitě vám není cizí pojen Feng-šuej. Podle tohoto tradičního čínského učení je kov jinový element, který napomáhá koncentraci a dává prostoru řád. Energie kovu je však navíc výborná pro podporu meditace, takže pokud si na zahradu chodíte odpočinout a načerpat síly, kovové dekorace jsou dobrou volbou.

Závěrem lze říct, že ručně kované dekorace jsou nejen estetickým doplňkem, ale dodají venkovnímu prostoru osobitost a vytvoří místo, ve kterém budete rádi trávit čas vy i vaše návštěvy. Díky trvanlivosti materiálu si je navíc užijete po mnoho let.

228_20221114-133119---obnoveny-zesvetleni-ch